Oldalak

2013. november 8., péntek

Savasodás vs. lúgosítás I.

A kiegyensúlyozott élet egyik alapja a szervezetünk belső egyensúlya. A belső egyensúly azonban könnyen felborulhat, amely láncreakciószerűen növekvő problémákat okozhat. A szervezet elsavasodása két fő tényező függvénye. A lelki egyensúly, azaz a stresszmentes élet egyik oldalról védelmet biztosíthat a savasodással szemben, de napjainkban nem könnyű stresszmentesen élni. Persze lehet, de nem könnyű. Másrészről önmagában a stresszmentes élet nem hoz tökéletes megoldást a savasodás szempontjából. A táplálkozás a másik olyan szegmense az életnek, amelyet ha nem kellő odafigyeléssel végzünk, azaz egészségtelenül táplálkozunk, akkor nagyban hozzájárul szervezetünk elsavasodásához. 


A kérdés persze, hogy lehet-e tökéletes egészséges táplálkozást megvalósítani a 21. században. Nyilván nem, de törekedni lehet rá. A modern élet multiban vásárolt életei közül sok olyat találni, amely erőteljesen savasítja a szervezetet. Az alacsony minőségű, gyakran olcsóbb élelmiszerek számtalan olyan anyagot tartalmaznak, ami a savasodásban elsődleges szerepet vállal. A modern táplálkozási szokások sem segítik elő a folyamatot. Sokkal több savképző és ásványi anyagokban, vitaminokban szegény ételt fogyasztunk, mint kéne, ezzel szemben a műanyag gyorskaják szerepe napi étkezéseinkben megnőtt.

A pH-értékkel jelezzük, hogy valami savas, avagy lúgos kémhatású. Egy 0-tól 14-ig terjedő skálán mozoghat ez az érték. A 7-es pH nagyjából semlegesnek számít, míg az alatt savas az felett pedig lúgosnak tekinthető. Az emberi szervezett számára optimális pH érték 7,35-7,45 között van. Az ideális állapot, ha a szervezetünk pH értéke egy kicsit lúgos, ugyanakkor általában az emberek zömének inkább az 5 pH érték körül mozog ez az adat.

A szervezetnek szüksége van savakra, de csak a megfelelő helyen. A gyomor savassága elengedhetetlen ahhoz, hogy a bevitt élelmiszert megfelelően fel tudjuk dolgozni. A szervezet elsavasodása azonban egészen más, mint a gyomor savas állapota.

A szervezet az anyagcsere során természetesen savat termel. A keletkezett savak semlegesítését a szervezet végzi, felhasználva a készleten lévő lúgos tartalékokat. A helytelen táplálkozás esetében azonban pontosan ezek a lúgos tartalékok fognak hiányozni vagy éppen nem megfelelő mennyiségben rendelkezésre állni. Amennyiben nem viszünk szervezetünkbe megfelelő mennyiségű lúgosító ételt illetve anyagot, akkor a szervezet kénytelen lesz azt máshonnan előteremteni, ez esetben elvonni, például a csontokból, sejtekből a kalciumot, amely aztán hiányállapotot fog okozni, mely komoly problémák alapja lehet.

A savtalanítás folyamata során jelentős mennyiségű salakanyag keletkezik, amelyet a szervezetnek ki kell ürítenie, azonban ha túl sok a salakanyag, akkor ezt nem tudja megtenni. Első körben a ki nem ürített salakanyag a vérbe kerül, aztán ha „ott már nincs hely”, akkor a kötőszövetekbe nyomul. A vérbe került salakanyag a vér besűrűsödését, nehezebb áramlását okozza, amelynek eredményeképpen az érfalakon lerakodnak és komoly keringési zavart okozhatnak. A keringési zavarok aztán számos egyéb hosszabb-rövidebb idő alatt kialakuló probléma forrásai lesznek azáltal, hogy a szervezet vérellátása, a vér oxigén és tápanyag-szállítási képessége nem megfelelő.

Testünk több szerve is aktív szerepet vállal a salakanyagok feldolgozásában, kiürítésében (máj, vese, stb.).  A szerveink azonban a túlzott salakanyag feldolgozását időben nehezen tudják megoldani, azaz képletesen non-stop kell dolgozniuk, pedig nem erre tervezték őket. Mi persze teszünk a folyamatos salakanyag utánpótlásról, a sokszor túlzott mértékű és mennyiségű étkezéssel. A non-stop dolgozó szervek, sokkal hamarabb „elfáradnak” és végül szerveink is károkat szenvednek. A szervezetünk tehát mindent megtesz a savasodás semlegesítése érdekében, de a végtelenségig nem tudja tolerálni „bűneinket” amely folyamat végén létrejönnek a betegségek.

... holnap folytatom J 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése